تحلیل خستگی با آباکوس

هنگامی که یک ماده در معرض بارگذاری مکرر قرار می گیرد، می تواند به خوبی در برابر قدرت های مونوتونیک خود شکست بخورد. این پدیده به عنوان خستگی شناخته می شود. خستگی می تواند به تدریج رخ دهد، حتی زمانی که... بیشتر

ثبت سفارش تحلیل خستگی با آباکوس

هنگامی که یک ماده در معرض بارگذاری مکرر قرار می گیرد، می تواند به خوبی در برابر قدرت های مونوتونیک خود شکست بخورد. این پدیده به عنوان خستگی شناخته می شود. خستگی می تواند به تدریج رخ دهد، حتی زمانی که بارهای اعمال شده اندکی برای ایجاد شکست وجود داشته باشد. اکثر المان های ساختاری در طول عمر خود تحت انواع مختلف ارتعاشات قرار می گیرند. یک ساختار ممکن است با تعداد سیکل ها کمتر شکسته شود هنگامی که تحت دامنه های بالاتر ارتعاش (خستگی کم سیکل) قرار می گیرد و یا ساختار مشابه می تواند با تعداد بیشتری از سیکل، اما تحت دامنه کم ارتعاش (خستگی پر سیکل) شکسته شود. مهندسان مکانیک همیشه در مورد طراحی خستگی در طراحی اجزای ماشین نگران هستند و همچنین مهندسین عمران آسیب خستگی را عمدتا در پل های فولادی و سازه های فولادی که تحت تاثیر ارتعاشات ناشی از باد و زلزله قرار دارند مورد بررسی قرار میدهند.

رفتار اکثرقطعات تحت بار سیکلیک بعد از تعداد سیکل مشخص به سمت حالت پایداری میرود ویک رابطه ثابت برای تنش و کرنش ماده ارائه میشود. روش های کلاسیک برای به دست آوردن تعداد سیکلی که رفتار قطعه پایدار شود، بدین صورت بوده است که در طول زمان بار چرخه ای به قطعه اعمال گردیده تا زمانی که رفتار قطعه پایدار شود. این متد بسیار زمانبر بوده و نیازمند تحلیل در تعداد چرخه های بالاست. به منظور رفع این ایراد روش Direct cyclic analysis در نرم افزار آباکوسارائه شده است که در این روش یک تابع جابه جایی برای تمام زمان های آنالیز به صورت سری فوریه تعریف می گردد. در نرم افزار آباکوس معادله مورد نظر به روش نیوتن حل میشود و مقدار جابه جایی سیکل پایدار قطعه در تمامی زمان ها محاسبه می گردد. در این نرم افزار، در تحلیل هایی که به صورت متوالی در چند گام تعریف می شود، میتوان از ضرایب سری فوریه محاسبه شده در هر آنالیز، در آنالیز بعدی استفاده کرد. در نرم افزار آباکوس. تعداد ترم های سری فوریه در دقت جابه جایی محاسبه شده تاثیر به سزای دارد و تعداد اولیه و ماکزیمم ترم های سری فوریه برای رسیدن به جواب مناسب قابل تعریف بوده و نرم افزار به صورت خودکار تعداد ترم های اولیه وارد شده برای سری فوریه را تا جایی که نیاز است تا حداکثر مقدار وارد شده افزایش می دهد. در این روش تحلیل مقدار افزایش دما نیز در هر Incrementقابل تعریف است که بر اساس مقدار وارد شده نرم افزار بازه های زمانی حل را متناسب با افزایش دما در هر بازه زمانی تغییر میدهد تا زمانی که مقدار موردنظر از مقدار وارد شده بالاتر نباشد. در این نرم افزار افزایش مقدار نرخ کرنش پلاستیک نیز در طول آنالیز قابل کنترل است. روش های قدیمی برای بررسی خستگی (fatigue) بر اساس نمودارمقدار نیرو بر حسب تعداد سیکل تا شکست قطعه بوده که در حال حاضر نیز در بسیاری از طراحی های مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش رفتار کلی قطعه مدل سازی شده و رابطه بین تعداد سیکل و آسیب وارد شده به قطعه و یا طول ترک های قطعه ارائه نمیشود. یکی از روش های جایگزین، پیش بینی عمر خستگی (fatigue) با استفاده از قوانین ترک و شکست بر اساس انرژی کرنشی (inelastic strain/energy) غیرالاستیک در سیکل پایدار قطعه است. از آنجایی که مدل سازی رفتار شکست و ایجاد ترک تحت سیکل های بارگذاری با تعداد بالا بسیار زمان بر است، می توان در تعداد سیکل پایین رفتار قطعه را مورد بررسی قرار داد و با فرمول های آزمایشگاهی طول ترک و توزیع آن را تحت سیکل های زیاد پیش بینی کرد. برای محاسبه عمر خستگی قطعات در نرم افزار آباکوس روش Direct cyclic analysis  با روش continuum damage mechanics و یا روش linear elastic fracturee mechanics  ترکیب شده و بر اساس رشد ترک در قطعه عمر آن پیش بینی میشود. در این روش ابتدا رفتار قطعه تحت مقادیر مختلف بار و تعداد سیکل مختلف محاسبه شده و در نهایت از این نتایج برای پیش بینی خواص ماده در هر increment استفاده می شود. نتایج هر increment به عنوان مقدار اولیه در increment بعدی مورد استفاده قرار گرفته بنابراین طول ترک در هر increment آپدیت میشود. مقدار بار اعمالی به تدریج افزایش داده شده تا مقدار بار خستگی قطعه محاسبه گردد.

در نرم افزار آباکوس دو روش برای مدل سازی شکست تدریجی قطعات تحت بار سیکلیک موجود است.

  • برای سفارش انجام تحلیل خستگی با آباکوس بر روی دکمه سفارش پروژه کلیک کنید. کلیه پروژه ها در سیستم ثبت می گردند. این سیستم به منظور پیگیری سریعتر سفارش ها طراحی شده است.
  • کارشناسان تحلیل خستگی با آباکوس پس از بررسی دقیق محتوای پروژه، زمان و هزینه آن را تعیین می کنند که توسط تلگرام به اطلاع شما خواهد رسید.
  • پس از توافق بر موعد تحویل و هزینه انجام پروژه و پرداخت حداقل 50% از هزینه انجام پروژه بعنوان پیش پرداخت دریافت شده و سپس کار روی پروژه آغاز خواهد شد.
  • از آنجایی که انجام تحلیل خستگی با آباکوس با نرم افزارهای مختلف و دارای جزئیات متفاوت و گسترده ای است، هزینه انجام پروژه با توجه به ویژگی های درخواستی شما متغیر خواهد بود. لذا باید توسط کارشناسان پروژه بررسی و تعیین هزینه شود.
  • در زمان ثبت سفارش شما می توانید نظر خود را در مورد هزینه اعلام کنید.
  • حتی الامکان سعی می شود که زمان انجام تحلیل خستگی با آباکوس با زمان پیشنهادی شما تنظیم گردد، اما در مواردی با توجه به نوع و حجم پروژه و ترافیک کاری پروژه نیاز به زمان بیشتری خواهد بود.
  • لذا شما همواره حداکثر زمان را در فرم سفارش پیشنهاد دهید.
  • پس از ثبت پروژه شما در سیستم یک کد رهگیری به آن اختصاص می یابد و یک ایمیل و پیامک مبنی بر دریافت سفارش برای شما ارسال می شود. دریافت کد رهگیری بدین منزله است که سفارش شما به دست ما رسیده و برای کارشناسان دسته بندی ارسال شده است.
  • برای پیگیری سریع تر سفارش، بایستی تلگرام خود را به صورت روزانه بررسی فرمایید.
  • کلیه سفارش ها ظرف مدت حداکثر 24 ساعت پاسخ داده می شوند.